Akvarell festéshez szükséges felszerelés - A festék

2020.09.25
Akvarell festéshez szükséges felszerelés kezdőknek
 
Az akvarell festékkel – vagy hétköznapibb nevén vízfestékkel – való festés nagyon felkapott lett mostanában. Nem csoda, hiszem egyszerűebben használható, mint az akril s főleg, mint az olaj. Gyermekek számára különösen ideális, nem véletlen, hogy az iskolában is ezt használják a rajz órák keretében. Ott viszont nem a megfelelő felületre festenek vele, és ezzel sokszor egy életre elveszik a gyermek kedvéd a festéstől. Így voltam ezzel én is, sajnos, és csak most, felnőtt fejjel jöttem rá, milyen nagyszerű és csodálatos festmények születhetnek akvarell festékkel!
Bízom benne, hogy ez az összeállítás sok gyermeknek és szülőnek is meghozza a kedvét az alkotáshoz.


Az akvarell festékkel készült képek káprázatosak. Mindegyik olyan, mintha lágy dallal szólna hozzád. Hatása hasonlatos a könnyen libbenő fátylakéhoz. Köszönhető ez a különféle töménységben felvitt festéknek és magának a technikának.

Az akvarell, mint technika, bár látszólag könnyű, könnyen át is veszi az irányítást a papíron. Ha igazán szép akvarell képeket szeretnél készíteni, érdemes néhány tippet megfogadnod a festés során.


A festék

Mint minden festéket ezt is meg kell ismerni mivel teljesen más tulajdonságai vannak, mint pl. az akril vagy olaj festéknek. Ahhoz, hogy helyesen tudd használni ezt a festék típust, először meg kell ismerned a fő tulajdonságait, illetve tudnod kell milyen ecsetet és papírt válassz hozzá.
Ebben a bejegyzésben magáról a festékről tudhatsz meg többet:


Az akvarell festéket kezdetben vázlatok készítésére használták. Csak az idők során vált önálló technikává és műfajjá is.

Hétköznapian csak vízfestéknek szokták nevezni. Hiszen ezt a fajta festéket nemcsak, hogy lehet, hanem egyenesen kell is különféle mértékben vízzel hígítani. Ezek a tónusárnyalatok adják a kész alkotás frissességét, spontaneitását, dinamikus váltakozását a leheletfinom áttetszőtől az üdén ragyogó árnyalatokig.


Az akvarell fő tulajdonsága, hogy átlátszó, tehát hiába festesz át vele egy már meglévő mintát, az látszódni fog alatta. Ez az egyik fő nehézség is ennél a festéknél, hiszen előre kell tervezned! Ráadásul a fényeket, a fehér részeket nem tudod igazán megfesteni csak úgy, ha fehéren hagyod a papírt.
Minél kevesebb vizet használsz a festéshez, annál élénkebb színeket fogsz viszontlátni a papíron. És persze minél több vizet adsz hozzá, annál halványabbak, pasztelesebbek lesznek a színek.
Még egy fontos tulajdonsága, hogy a száradás közben halványodik!
A régi, iskolás vízfestékekkel szemben, nem kell hosszú másodpercekig tunkolni az ecsetet a festékbe. A jó minőségű akvarell festékekhez szinte csak hozzá kell érintened az ecset vizes szőrét és máris élénk színeket kaphatsz. (Ezt befolyásolja persze az ecset minősége is, erről a következő részben olvashatsz.)


Milyen kiszerelésekben kapható?


Kapható tégelyes, kivehető szilkés (kis tálacska) vagy tubusos kiszerelésben. Minősége nem a külső megjelenésétől, hanem a benne található pigmentáltságtól függ. A magasabb pigmentszámú akvarell festékkel:

• ragyogóbb árnyalatokat tudsz létrehozni

• könnyebben tapad meg az erősen vizezett ecseten is

• biztosabban tudsz precíz, finom, tökéletes ecsetvonásokat húzni vele

• tartós és fényálló marad az általa készült alkotás

Vannak olyan igazán különleges akvarell festékek, melyhez mézet kevernek, épp azért, hogy ezeket a jó tulajdonságaikat még inkább növeljék.


A legolcsóbb készletek a gombos vízvestékek, ezek azok, amiket a tanszer vásárlásakor szoktál megvenni iskolás gyermekének illetve használtál te is az általánosan iskolában! Gyakorolni ezek is tökéletesek, kezdésnek, ahhoz hogy megismerkedj vele megfelelő és árban is kedvező.
Egyszerű, iskolai vízfesték:

Ezzel festette 12 évesen a középső fiam az alábbi képeket:
A gomboshoz hasonló kiszerelés a szilkés készlet, ami 12, vagy akár 72 színt is tartalmazhat. Nagy előnye, hogy egyesével is be lehet szerezni a festékeket, bár nem olcsók, de ha csak 3-4 színre van szükséged, azokat külön is meg tudod venni. A szilkéket fém vagy műanyag dobozkában tarthatod, ezek a készletek nagyon praktikusak utazáshoz! Nekem a lenti Talens Van Gogh szilkés utazó készletem van, nagyon szeretem, mert kicsi és praktikus, bátran merem ajánlani, mert gyönyörűek a színei és könnyű szállítani és akár aktuálisan cserélhető készletet is összeállíthatsz, attól függően, hogy épp mit szeretnél festeni. Ezeket a szabadba is magaddal viheted, hiszen egy kevés vízzel, vagy víztartályos ecsettel nagyon könnyen kezelhetőek.
Ezzel festettem a Meseerdő című festményt is, melyet te is elkészíthetsz. Kérd az ajándékot itt:
A körmös készlet, hasonlóan a szilkéshez, szintén egyesével cserélhető. Ebben az esetben fém körmök tartják meg a kis dobozokat, amikben a színek találhatók. Nekem egy Pannon Color készletem van, gyönyörűek a színei és magyar termék!
Tubusos kiszerelést sok márka gyárt, ezeket is meg tudod vásárolni készletben vagy egyesével is. Talán egy kicsit nehézkesebb a használata, mint a fentieknek, mert a festésnél elegendő pici mennyiséget nehéz kinyomni. De dönthetsz úgy is, hogy egy szilkés tárolóba magadnak nyomod ki a festékeket, mivel száradás után vízzel újra feloldható, nem megy kárba egy csepp sem! A tubusos festéket inkább azoknak ajánlják, akik zárt térben dolgoznak és nagyméretű festményeket terveznek.
Folyékony akvarell festékeket is kapni már, én még ilyet nem használtam, de külföldi művészek munkáit követve látom, hogy azokkal is csodás dolgokat lehet alkotni! Itthon a legelterjedtebb a Talens ECOLINE 30 ml-es kiszerelése. A használatához szükség van pipettára, és olyan palettára, aminek vannak mélyedései, hogy ne folyjon szét a festék. Ezután természetesen ecsettel tudod őket keverni, és felvinni a papírra, ugyanúgy mint a többit.
Néhány tipp még az akvarell festék használatához:
• A megálmodott képet halványan, ceruzával felvázolhatod a lapra, majd mint egy színezőt, kifestheted. Száradás után egy puha radírral el tudod majd tüntetni a vázlatot.
• Bizonyos esetekben jó, ha előre kitalálod a kép minden apróbb részletét, mivel az akvarell festés egyik “buktatója”, hogy a sötét színt már nem igazán lehet javítani. Tehát a képet a világosabb részektől a sötétebb felé haladva kell felépítened.
• Az akvarell festékkel is nagyon élvezetes a tervezés nélküli, spontán festés. Próbáld ki tehát azt is, hogy nem tervezel meg előre minden részletet, hanem hagyod, hogy a spontán ötleteid vezéreljenek!
• Javítani, világosítani úgy lehet egy kicsit, ha nedves ecsettel “visszaszeded” a megfestett sötétebb részeket, vagy zsepivel/szivaccsal felitatod picit, amíg még vizes!
• A fehér színt úgy tudod elérni, ha üresen hagyod a papírnak azon részét, vagy maszkoló folyadékot használsz, amin nem tapad meg az akvarell festék
• Az akvarell festéket nagyon szépen lehet rétegezni, úgy, hogy az alatta lévő réteg is látható marad. Ezt más festékkel nem tudod elérni.


A következő részben az ecsetekről fogok írni!

Az akvarell festéshez szükséges kellékeket itt sorolom:
Ha még több festő videóra vagy kíváncsi, kérlek iratkozz fel a Takács Timi Art YouTube csatornámra!
Tetszett? Kérlek oszd meg Facebookon is!
Jó festést, örömteli alkotást kívánok!
Timi

Legyél te az első, aki értesül az újdonságokról!

Név*:
E-mail cím*:
Az adatkezelési szabályzatot ide kattintva tekintheti meg.
Hírlevélküldő szoftver
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el